Kiedy leczenie psychiatryczne jest konieczne?

Posted by

Zaburzenia psychiczne często są bardzo trudne do rozpoznania. Wiele z osób, które dotykają tego problemy potrafi pozornie dobrze funkcjonować, natomiast nie odczuwa satysfakcji ze swoich działań, ma problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie, a komfort ich codziennego życia jest znacznie obniżony.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u psychiatry?

Bardzo poważnymi objawami, które powinny być jak najszybszej skonsultowane z lekarzem psychiatrą są między innymi zaburzenia postrzegania rzeczywistości, zaburzenia odżywiania czy napady agresji. Jednak do konsultacji ze specjalistą powinny skłonić również wszelkie objawy nerwicy, czy też brak zaangażowania w życie codzienne lub wycofanie z życia społecznego. W większości są to objawy, które nie zagrażają bezpośrednio pacjentowi, lecz w przypadku braku podjęcia odpowiedniego leczenia mogą się pogłębiać i prowadzić do zdecydowanego pogorszenia stanu psychicznego.

Choroby i zaburzenia, którymi zajmuje się psychiatria

Poza powszechnie kojarzonymi chorobami typu schizofrenia czy anoreksja, psychiatria zajmuje się również wieloma zaburzeniami, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niegroźne. Psychiatra może zdiagnozować i zlecić odpowiednią terapię w przypadku różnego rodzaju zaburzeń osobowości, nerwic, depresji czy zmian zachowania wynikających z nadużywania substancji psychoaktywnych.

Jak najczęściej wygląda terapia u psychiatry?

Psychiatra dobiera zawsze sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. W wielu przypadkach bardzo dobre efekty można osiągnąć stosując psychoterapię lub terapię farmakologiczną. Jednak w przypadku poważnych chorób lub bardzo nasilonych objawów może być konieczne wprowadzenie kompleksowego leczenia, jakie oferuje klinika psychiatryczna. Wskazaniami do prowadzenia terapii w klinice są między innymi:

  • nasilone epizody schizofrenii;
  • depresja, której towarzyszą myśli samobójcze;
  • nerwica utrudniająca codzienne funkcjonowanie;
  • zaburzenia odżywiania zagrażające życiu lub zdrowiu;
  • niekontrolowane wybuchy agresji.
    Należy pamiętać o tym, że kliniki psychiatryczne prowadzą również oddziały dzienne, które zajmują się leczeniem pacjentów, których stan nie wymaga ciągłego monitorowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *