W ośrodkach medycznych nie ma nic ważniejszego niż utrzymanie odpowiedniej higieny i czystości. W miejscu, gdzie znajdują się ludzie o obniżonej odporności, bardzo łatwo jest o różne schorzenia czy utratę zdrowia. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sterylność narzędzi chirurgicznych to podstawowy aspekt, który ma zapewnić bezpieczeństwo.
Narzędzia chirurgiczne nie są jednorazowe, co oznacza, że nie są one utylizowane po każdym pacjencie. Oczywiście nie każde narzędzie jest wielokrotnego użytku, ale zdecydowana większość już tak. W każdym szpitalu czy klinice powinno znajdować się specjalne pomieszczenie, w którym odbywa się całkowita sterylizacja narzędzi.
W jaki sposób można sterylizować narzędzia chirurgiczne?
Istnieje wiele innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie metod, które umożliwiają usunięcie z powierzchni materiałów biologicznych. Po każdym zabiegu cały asortyment będący na sali operacyjnej zostaje poddany procesowi gruntownego czyszczenia. Jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań jest szafa ozonująca, która doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. W niektórych klinikach stosuje się zwykłe kąpiele w środkach dezynfekujących lub wykorzystuje inne metody jak parę wodną o wysokim ciśnieniu. Czasami nawet korzysta się z najbardziej zaawansowanych odkryć nauki jak np. promieniowanie etc.
Czy narzędzia medyczne potrzebują dokumentacji?
Oczywiście, że tak! Zaopatrzenie szpitala w narzędzia medyczne wymaga stosownej dokumentacji oraz potwierdzenia jakości produktów. Niezwykle ważny jest kształt oraz materiał wykonania danego narzędzia, ponieważ wpływa to na jego sterylizację oraz jakość użytkowania. Ponadto każda odnowa narzędzi czy ich sterylizacja wymaga odpowiedniego udokumentowania. Warto decydować się na zakup narzędzi medycznych z renomowanych placówek, które spełniają wszystkie wytyczne Unii Europejskiej dotyczące jakości artykułów. Takie narzędzia są o wiele sprawniejsze i nie zawiodą podczas wykonywania danego zabiegu.