Jak zachować własne zęby w przypadku poważniejszego uszczerbku stomatologicznego?

Posted by

Gabinety stomatologiczne wprowadzają coraz bardziej innowacyjne metody terapeutyczne łącznie z pełną diagnostyką jamy ustnej i to przeprowadzaną już bezpośrednio u lekarza. Zachowanie własnych zębów, nawet po wystąpieniu poważniejszego urazu, choroby to dla większości pacjentów priorytet. Można oczywiście postawić na protezy, czy w najdroższym przypadku implanty, ale jednak własne zęby to naturalne podejście do leczenia i długoterminowo odbijające się na komforcie życia. Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to najlepsza metoda na utrzymanie pierwotnego uzębienia i to praktycznie bez większych skutków ubocznych.

Co warto wiedzieć o endodoncji z perspektywy pacjenta?

Najlepsze gabinety stomatologiczne proponują leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki temu pacjent nie ma najczęściej do czynienia z żadnymi skutkami ubocznymi. Decyzję o terapii podejmuje się najczęściej bardzo szybko po wykryciu poważnego stanu zapalnego. Nie można z tym zwlekać, ponieważ w skrajnym przypadku dojdzie do usunięcia zęba ze względu na pełne obumarcie. Endodoncja to o tyle dobra metoda, że kończy się z reguły na jednej, maksymalnie dwóch wizytach i nie wymaga szczególnie długiej rehabilitacji. Przeprowadzona przez wysokiej klasy specjalisty nie oznacza nawet nadwrażliwości, ani przeciągającego się bólu. Mikroskop daje stomatologowi prawidłowy wgląd do kanału, czyli długości, kształtu. Pogłębiona i szybka analiza skutkuje usunięciem uszkodzeń. Lekarz przy leczeniu kanałowym stara się usunąć wszystkie zainfekowane tkanki, a tym samym przywraca prawidłowe funkcje zębom. Ewentualnym powtórzeniem leczenia kanałowego nie trzeba się martwić. To naturalny proces prowadzący do uratowania naturalnego uzębienia, więc czasami warto się poświęcić.

Czy pacjent ma do dyspozycji rozwiązania alternatywne?

Endodoncja do tej pory była uważana za metodę mało komfortową, ale gabinety stomatologiczne obecnie stosują bardzo zaawansowane technologie, znieczulenie, mikroskop. W razie niepowodzenia terapii pacjent bez problemu przejdzie na implanty, albo wygodne protezy projektowane w tym samym gabinecie. Najlepiej jednak rozpocząć od próby zachowania własnego uzębienia po wystąpieniu stanu zapalnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *